Biztos tudod, hogy a hajunk egészségét nem csak a rendszeres ápolás, hanem a táplálkozás is befolyásolja.
A rendszertelen, egyoldalú táplálkozás eredménye többek között a matt, fénytelen, töredezett haj, nem is beszélve a hajhullásról. (amit egyébként a zsírban gazdag ételek is okoznak...)
Most nehogy megijedj, nem táplálkozási tanácsokkal foglak ellátni, az nem az én feladatom, itt kizárólag a hajról van szó. Ami nem csak puszta dekoráció, hanem azért van, mert megvédi a fejbőrt és a koponyát az időjárás "mellékhatásaitól".
Meg azért, hogy jól nézzünk ki vele :)

A drasztikus fogyókúra, az egyoldalú étkezés, a stressz, sok betegség, a helytelen hajformázási szokások és a rossz minőségű hajápoló termékek használata mind-mind árt a hajkoronánknak.

Ezzel nem mondtam újat, igaz?
De: mivel a hajszál élettelen anyag, sérülés után nem képes magától regenerálódni. Célszerű megelőzni a károsodást. (ezzel kapcsolatban is remek tanácsokkal tudok előrukkolni :), kérdezz nyugodtan, amikor legközelebb jössz!).

Az érdekel, hogy hogyan és miből épül fel a hajszál?
Nos.
Három rétegből áll, kívülről befelé haladva úgy hívják őket, hogy: hámréteg (kutikula), hajkéreg (kortex), hajbél (medulla).

Keratinból épül fel, ami ugyebár fehérje, 18 féle proteinből áll. (ezért fontos, hogy együnk fehérjét).
Alapjában véve a hajszál nagyon jól ki van találva, rugalmas és ellenáll egy csomó mindennek, összesen egy baj van vele: a rugalmasságáért felelős anyagok könnyen sebezhetők. :) Ezért kell nagyon vigyázni rá, mert ha valami gáz van, elveszti a fényét, kiszárad és letörik. Ráadásul sajnos nagyon csúnya is ilyenkor :)

Most gondolj bele egy kicsit: egy hónap alatt egy centit nő. Tehát egy év alatt csak 12cm-t, ami sok annak, aki a rövid frizut szereti, és kevés annak, aki állandóan hajat növeszt. Ez van.
Ott tartottunk tehát, hogy egy év alatt 12 centit. Most nézd meg a hajad, hogy milyen hosszú. Fogj meg egy tincset, és mérd meg az araszoddal, hogy kb. milyen hosszú lehet. Na, mennyi lett? Mondjuk, legyen 12 cm!
Ez azt jelenti, hogy a vége - jól van, most már elengedheted a hajad-, pont egy éve nőtt ki a fejedből. Ha csak heti kétszer mosod, az évi 104 hajmosást jelent. Most nyisd ki a szekrényed, én nézd meg, melyik az a ruhád, amelyik kibírt 104 mosást, és ugyanúgy néz ki, mint amikor megvetted. Ha találtál ilyet, azonnal mondd meg, hol vetted :)
Ezzel a példával csak azt szerettem volna bemutatni, hogy milyen nagyszerű találmány a hajunk, csak éppen oda kell figyelni rá, hogy az is maradjon.

Ezeket tudtad?

• a hajra legerősebben a női hormonok hatnak, egyes adatok szerint a nők haja gyorsabban nő.
• a zsírosodásért a férfi hormonok a felelősek, ezért van az, hogy a gyerekeknek nem zsírosodik a hajuk.
• a hajmennyiségtől függően napi 50-100 szál kihullása még normálisnak mondható. (ezzel én személy szerint nem értek egyet, de lehet velem vitatkozni)
• olyan sűrű, hogy csak akkor tűnik fel a kopaszodás, ha már az 50%-a (!) kihullott
• a hajhullás függ az évszaktól is: tavasszal jobban hullik, mint ősszel, télen, vagy nyáron.
• általában a haj nem nő 100cm-nél hosszabbra. Azért van akinek mégis: egy Hoo Sateow nevű embernek megnőtt több mint 5 méter hosszúra!
• a hajszál erősebb, mint az alumínium. Érdekes. Hm.

A legfontosabb hajtápláló vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek a következőek:

  • A-vitamin
  • B-vitaminok
  • H-vitamin
  • C-vitamin
  • vas
  • jód
  • szelén
  • cink

Tehát ezeket kell megennünk, hogy szép, élettel teli legyen a tollunk. A fentieken kívül hangsúlyozni kell a professzionális hajápoló termékek rendszeres használatát, például azokat, amiket mi használunk az üzletben a hajadra.
Tudod, miért? Azért, mert mi jót akarunk a hajadnak!
Ötletekkel, tanácsadással állunk rendelkezésedre! :)

Ez a weboldal sütiket használ. Az Uniós törvények értelmében kérem, engedélyezze a sütik használatát, vagy zárja be az oldalt.